Tejpování je jednou z běžně používaných metod při prevenci v běžné životě, při prevenci v zátěži - v zaměstnání, při sportovní zátěži a ve smyslu ozdravném - v rehabilitaci a rekondici.

Tejp je zajištění rozsahu pohybu měkkých tkání a kloubů lepící páskou. Pro stabilizaci kloubních struktur. Tejping je metoda oblepování různých částí těla, nejčastěji končetin, pomocí pevných i pružných lepicích pásek. Tejpovací pásky se vyznačují hypoalergizující lepící vrstvou a přilnavostí (adhezí). Tejpování je obdobou zpevňujících nebo funkčních bandáží jako preventivních, ochranných nebo rehabilitačních pomůcek. Je však šetrnější vzhledem k zachování volného krevního oběhu a patří mezi tzv. funkční techniky prevence, případně léčby pohybového aparátu. Rozlišujeme využití preventivní, sportovní a terapeutické.

TEJPOVÁNÍ

Sportovní i terapeutické využití:

Používá se k fixaci, zpevnění a stabilizaci kloubních a svalových struktur, a to jako prevence jejich poškození (zdravé klouby a svaly při náročném, namáhavém výkonu nebo při pohybu v neznámém, nerovném terénu) i pro posílení stability již poškozeného kloubu nebo svalu po úrazech či nadměrném přetěžování. Je vhodnou metodou místo ortéz ve chvíli, kdy je nutné fixovat, ale zároveň zachovat určitou míru pohyblivosti.

 

TEJPOVÁNÍ, KINESIOTEJPING
Tejping ani kinesiotejping nenahrazuje návštěvy u lékaře. Proto je nutné upřednostnit diagnostiku a ošetření lékařem, případně s ním spolupracovat!

KINESIOTEJPING

Terapeutické využití:

Je to reflexní stimulace různých receptorů v kůži, podkoží, svalech a kloubech, určitým napětím a směrem působení kinesiotejpu. Kinesiotejp můžeme označit, jako permanentní masáž působící reflexně na kůži, podkoží, svaly a další struktury.

Kinesiotejp se používá k stabilizaci a pasivní opoře, která má za úkol ulevit namáhanému kloubu nebo svalům a snížit tak přetěžování dané oblasti. Pohybový aparát je tak méně náchylný k přetěžování.

Metodou kinesiotejpingu se začal zabývat japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase na počátku 70. let 20. století. Tato metoda je charakteristická lepením elastických pásek za účelem podpory hojení poraněných tkání. Zároveň však nesmí omezovat pohyb fascií, průtok krve, lymfy a v neposlední řadě nesmí bránit plnému rozsahu pohybu v kloubu.

Tuto metodu pro své klienty především využívají profesionální maséři a sportovní lékaři. Celý proces tejpování je poměrně jednoduchý a účinný, ale měla by jej vždy provádět dostatečně kvalifikovaná a zaškolená osoba.