Jak se správně hýbat a které cviky dělat, abychom dosáhly svých představ?

Chceme-li v cvičení a tvarování postavy něčeho dosáhnout, neobejdeme se bez silného trupu. Je základem všech silových i kondičních programů cvičení, protože vytváří stabilitu pro všechny ostatní pohyby a pomáhá předcházet zraněním.

Cvičme méně, správně a pravidelně.

Lidé mají často o svém těle mylné představy. Výsledkem toho je špatná volba cviků, bolesti zad a nulový efekt.

Čím více tím lépe.

Omyl. Mnohdy méně znamená více. 10 správně provedených opakování má lepší efekt než 50 špatných. Je velice důležité dbát na správnou techniku provedení cviku a správné dýchání.

Břicho není rozdělené na vrchní a spodní.

Většina z nás si myslí, že se musí zaměřit pouze na spodní břicho, protože se tam ukládá nejvíc tuku. Anatomicky žádné spodní břicho neexistuje. Pokud se chcete zaměřit na nějakou část břicha, zkuste na ono místo položit dlaně a tou částí zad, která je pod nimi, se mírně přitisknout k podložce. Při pohybu se potom na tuto oblast koncentrujte a cvik bude efektivní.

Když budu hodně posilovat břicho, zbavím se bolesti zad.

Pokud vás bolí záda, buďte velice opatrní a dbejte na správnou techniku provedení. Pokud si nejste jistí správností provedení cviku, raději požádejte o pomoc odborníka, abyste situaci ještě nezhoršili.

Jak správně cvičit

Při posilování všeobecně platí:

Držte přirozenou polohu páteře a nesnažte se lámat do nějakých krkolomných pozic. Hlava je neustále v prodloužení páteře, ramena a lopatky jsou stažené dozadu a dolů. Střed těla, HARA, tedy břicho, je stále aktivní. Snažte se těžiště těla vytahovat nahoru z kyčlí.

Dýchání by mělo být plynulé a pravidelné.

Stejně tak, jako se při nádechu a výdechu roztahují a stahují plíce, se při pohybu natahují a zkracují svaly. V počáteční fázi pohybu, kdy jsou svaly natažené, se nadechujeme nosem (svaly jsou protažené, ale nikoliv uvolněné) a při překonávání odporu (zdvihu, tahu či tlaku), kdy se svaly stahují, vydechujeme ústy. Pokud se na správné dýchání musíte moc soustředit a stejně vám to nejde, zaměřte se pouze na pravidelné dýchání, hlavně nezadržujte dech. Tělo si postupem času řekne samo o správný dechový rytmus.

Pokud jste se opravdu rozhodli pro nějakou změnu, počítejte s tím, že si na sebe budete muset udělat čas minimálně každý den do týdne. Samozřejmě, můžete jít cvičit pouze dvakrát v týdnu a třeba na dvě hodiny, ale z hlediska funkčnosti těla a výsledků je rozhodně efektivnější cvičit častěji a po kratší čas.

Ideální jsou cviky s vlastní vahou těla a přidanou externí zátěží v podobě fitballů, cvičevních gum, overballů, bosu, jednoručních činek, medicinbalů, expanderů a dalších pomůcek, které nejsou finančně nákladné a můžete je mít k ruce i doma.

Nepřeceňuji své síly a zvolte si optimální výchozí bod. Vždy musíte vědět, že máte trénink kam stupňovat.

Velice důležité, snad skoro nejdůležitější, je soustředěnost na své tělo a na pohyb, který právě provádíme. Cvičíme pomalu, hlídáme si správnou techniku provedení, pravidelně dýcháme a hlavně si snažíme uvědomit svalovou partii, kterou procvičujeme.