Manuální lymfodrenáž podporuje směr toku lymfy k lymfatickým uzlinám. Lymfa (míza) je bezbarvá tekutina, která odvádí z tkání vodu, vstřebané látky a odpadní produkty látkové výměny. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Podílí se na udržení rovnováhy vnitřního prostředí tkání a orgánů. Z tkání je odváděna mízními cévami do hrudního mízovodu, který se napojuje na žilní sytém. Mízní cesty jsou přerušovány uzlinami, v nichž se míza, za pomoci lymfocytů, filtruje od mikroorganismů a toxinů – mízní systém je tedy důležitou součástí systému imunitního. Je zřejmé, že bezchybná funkce lymfatického systému je pro náš organismus nesmírně důležitá.
Manuální lymfodrenáž se provádí velmi jemně. V masírovaném má na rozdíl např. od sportovní masáže vyvolávat pocity lehkého hlazení kůže a podkoží. Tato masáž uklidňuje, tiší bolest, zkracuje poúrazovou rekonvalescenci, obnovuje vitalitu a svalovou sílu, napomáhá odtoku přebytečné vody z lidského těla. Technika si rychle získává oblibu především pro omlazující účinek a pro redukci kožních a vazivových defektů (akné jizvy, celulitida). V současné době nabývá na významu i její preventivní účinek – posílení obranyschopnosti organismu.
Je vhodná při detoxikaci organismu, při potížích s křečovými žilami a při žilních nedostatcích, při prevenci a odstraňování celulitidy, při otocích končetin, při nadváze, při relaxaci a regeneraci organismu, při bolesti svalů a páteře, při pocitu těžkých a unavených nohou, po úrazech, nebo preventivně, jak pro ženy, tak pro muže.
Pro dosažení požadovaného efektu je bezpodmínečně nutná lymfatická masáž pravidelná, prováděná minimálně 2 x týdně.